grajewski@patryk.info

K2 Comments

Biblioteka OpenCV na Androida - Szybki start

Wielkość czcionki zmniejsz czcionkę zwiększ czcionkę
Drukuj

OpenCV na Androida - wprowadzenie

android opencv

Aby możliwa była integracja biblioteki OpenCV ze środowiskiem Eclipse IDE wymagane jest pobranie i instalacja niektórych składników takich jak:

Jeśli wszystkie z powyższych składników zostały wypakowane z archiwów i zainstalowane w systemie należy uruchomić środowisko Eclipse. Przy uruchomieniu należy określić nową przestrzeń roboczą na dysku.

1


Następnie jeśli wtyczka ADT została pomyślnie zainstalowana należy się upewnić czy w ustawieniach została dodana ścieżka do Android SDK. W tym celu należy wybrać w pasku ustawień środowiska Eclipse zakładkę Window ►Preferences ► Android i w miejscu, gdzie widnieje napis "SDK Location" wybrać miejsce, w którym został zainstalowany pakiet Android SDK. Jeśli wszystko zostało wybrane prawidłowo to okno programu powinno wyglądać następująco.

2

Kolejnym krokiem jest wejście w ustawienia "Android SDK Manager" w celu wybrania wersji Android API. Minimalna wersja interfejsu do jakiej przystosowana jest biblioteka OpenCV dla platformy Android to API w wersji nr. 8, lecz zalecana wersja to wersja nr. 11 lub wyższa. Aby pobrać i zainstalować wybrany interfejs programistyczny należy przejść do zakładki Window ►Android SDK Manager. W oknie, które się ukaże należy dokonać wyboru odpowiedniej wersji interfejsu oraz zaznaczyć kategorię "Tools", a następnie zainstalować pakiety.

3


Następnym krokiem jest przystąpienie do importu biblioteki OpenCV wraz z projektem aplikacji do przestrzeni roboczej. Aby tego dokonać należy przejść do zakładki File ►Import ► General ► Existing Projects into Workspace i przycisnąć "Next". W kolejnym oknie należy podać miejsce gdzie znajduje się katalog z biblioteką OpenCV w miejscu "Set root directory". Po wybraniu katalogu głównego pod spodem pojawią się wszystkie projekty środowiska Eclipse, które zostaną zaimportowane.
4

Możliwe, że po zaimportowaniu wybranych projektów środowisko Eclipse wykryje błędy. Należy wówczas sprawdzić czy biblioteka OpenCV została dołączona do projektów. Aby to zweryfikować należy wejść do właściwości projektu Properties ►Android i w sekcji "Library" dodać zaimportowany projekt zawierający kod źródłowy biblioteki OpenCV. Powinno to wyglądać podobnie jak na rysunku pod spodem - tzn. biblioteka powinna być odznaczona zielonym znacznikiem. Warto także "odświeżyć" wszystkie projekty poprzez zakładkę Project ►Clean ►Clean all.

5

Jeśli wszystkie projekty zostały załadowane pomyślnie i nie występują żadne błędy, wówczas można przejść do uruchomienia wybranego projektu. Jeśli uruchamiamy aplikację po raz pierwszy ukaże się okno trybu uruchomienia aplikacji należy wtedy wybrać z dostępnych trybów opcję "Android Application".


6


Po uruchomieniu aplikacji w emulatorze urządzenia z systemem Android programista powinien ujrzeć tego typu widok jak na rysunku pod spodem. Widać na nim biało-czarną szachownicę z poruszającym się po niej zielonym kwadratem. Jest to spowodowane tym, że program emulujący urządzenie nie ma możliwości przechwytywania obrazu z kamery internetowej albo z innego źródła, dlatego w całości nie jest możliwe przetestowanie takiej aplikacji na emulatorze urządzenia. Do uruchomienia aplikacji należy posiadać urządzenie typu smartfon lub tablet z zainstalowanym systemem operacyjnym Android OS w wersji przynajmniej 2.2 (API 8) lub nowszej.

7

  • Ostatnio zmodyfikowano środa, 26 czerwiec 2013
Administrator

- administrator i założyciel Andromasters. Od dziecka pasjonat informatyk. Specjalizuje się w programowaniu na przenośne urządzenia z systemem Android.

Strona: andromasters.pl

Zostaw komentarz :

Strona korzysta z plików cookies zgodnie z polityka prywatnosci. Dowiedz się więcej o polityce prywatności.

Akceptuj pliki cookies z tej strony.